Дигитализацията на съдебното сътрудничество
Дигитализацията на съдебното сътрудничество, облекчаването на достъпа до правосъдие за гражданите, както и съкращаването на сроковете и намаляване на разходите при трансгранични съдебни производства са ключови елементи за по-лесно прилагане на европейската правна рамка и утвърждаването на принципа за върховенство на закона.
Това заявих днес на Неформалната среща на министрите на правосъдието и вътрешните работи на страните членки на Европейския съюз във Варшава.

Изключително важен беше дебатът за принципа за взаимното признаване на европейските заповеди за арест и свързаните инструменти в различни формати. От съществено значение при международното правно сътрудничество е да не се омаловажават установените ефективни практики за взаимното доверие и да не се допуска прекомерно и непропорционално превишаване на обхвата на правомощията на защитата.
Очакваме и ефективно да заработи специализираната мрежа от прокурори за борба с организираната престъпност.

По темата за последиците от военната агресия в Украйна България подкрепи идеята за разширяване на компетентността на Европейската прокуратура да разследва нарушения на ограничителните мерки на ЕС и европейските инициативи за наказателно преследване на военни престъпления.
